fizjoterapia

Bóle kolan u biegaczy – inne przyczyny?

Ostatnio mamy modę na bieganie. Cała Polska biega, co jest oczywiście wspaniałą sprawą. Jednak skutkiem tego jest to, że my jako fizjoterapeuci mamy więcej pracy. I to nie łatwej, bo problemy pacjentów i ich „cierpienie” (częściej spowodowane brakiem możliwości uprawiania ulubionej dyscypliny sportu niż silnymi objawami), są również naszymi problemami. Szczególnie zważywszy na fakt, że problemy przeciążeniowe w stawie kolanowym często nie są łatwe do zdiagnozowania.

Bardzo często zdarza się, że biegacze mają problemy ze swoimi stawami kolanowymi. Co jest najczęściej ich przyczyną? Jak je diagnozować? Jak leczyć? Na te pytania wielu z nas zadaje sobie pytanie i szuka odpowiedzi. Nie inaczej naukowcy, często w literaturze można spotkać artykuły naukowe na ten temat.

Znalazłem ciekawy artykuł, jego tytuł to: „Suspected Mechanisms in the Cause of Overuse Running Injuries: A Clinical Review”, a autorami są Reed Ferber i współpracownicy.

Autorzy wykorzystując dostęp do 4 medycznych baz danych, tj. MEDLINE, EMBASE, PsychoInfo, CINAHL przeglądnęli prawie 300 artykułów naukowych poświęconych (kolejność według słów kluczowych): bieganiu, urazom, mechanice i kolanie.
Na podstawie analizy literatury stwierdzili, że są dwie najczęstsze przyczyny problemów przeciążeniowych w obrębie stawu kolanowego u biegaczy:

  • Pierwsza z nich to nadmierna pronacja stopy, a więc jej ustawienie, gdy kostka przyśrodkowa jest skierowana w dół i do wewnątrz, a stopa spłaszcza się. Nadmierna pronacja stopy przez zbyt długi okres czasu w trakcie wysiłku fizycznego rozwija problemu. Dotyczy to szczególnie fazy pełnego obciążenia – mid stance, gdy cały ciężar ciała spoczywa na jednej nodze. Konsekwencją jest nadmierna rotacja zewnętrzna podudzia, która z kolei przeciąża staw rzepkowo-udowy.
  • Drugą przyczyną problemów „przeciążeniowych” stawu kolanowego u biegaczy jest zaburzona praca mięśni stabilizujących miednicę. Chodzi tu o mięśnie kontrolujące rotację wewnętrzną w biodrze oraz odwiedzenie w tym stawie, przede wszystkim dotyczy to mięśnia pośladkowego średniego. Gdy mięśnie te nie stabilizują prawidłowo miednicy, prowadzi to do nadmiernej wewnętrznej w stawie biodrowym. Dochodzi do nadmiernego obciążania całej stopy (i ustawienia w pronacji) i w konsekwencji do przeciążeń w obrębie stawu kolanowego. Są badania, które pokazują korelację pomiędzy słabymi mięśniami biodra, a kontuzjami w stawie kolanowym. Nawet małe osłabienie tych mięśni powodujące osłabienie odwodzenia i rotacji zewnętrznej zaburza mechanikę pracy całej kończyny dolnej.
    Ważnym aspektem jest tutaj również wpływ pracy tych mięśnia na powięź biodrowo-piszczelową. Zaburzona praca mięśni nadmiernie obciąża jej pracę. W konsekwencji pojawiają się dolegliwości bólowe po zewnętrznej stronie kolana.

Biorąc pod uwagę w/w aspekty już od początku treningu warto wprowadzać ćwiczenia profilaktyczne w stawie kolanowym..

O autorze

dr Bartosz Rutowicz

W 2004 roku ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia, a w 2010 roku studia doktoranckie na AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie. W roku 2012 obroniłem pracę doktorską. Pierwsze lata mojej przygody zawodowej skupiały się na edukacji podyplomowej, praktykowaniu zawodu oraz pracy na kilku uczelniach. W roku 2006 rozpocząłem proces nostryfikacji dyplomu fizjoterapeuty w Nowym Jorku. W 2008 roku założyłem firmę Rehalab, w której do chwili obecnej przeszkoliłem ponad 3000 fizjoterapeutów oraz lekarzy pracujących w kilkunastu krajach Europy w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego oraz pooperacyjnego stawu kolanowego oraz obręczy barkowej. Wielkim zaszczytem dla mnie jest praca na stanowisku asystenta w Katedrze i Zakładzie Anatomii Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Napisz odpowiedź