fizjoterapia

Doktor Laboreau na konferencji poświęconej metodzie LARS w Szpitalu św. Rodziny w Rudnej Małej

25 wrześnie 2009 roku miałem przyjemność być uczestnikiem konferencji szkoleniowej, która odbyła się w Szpitalu Św. Rodziny w Rudnej Małej koło Rzeszowa. Była ona poświęcona leczeniu operacyjnemu uszkodzeń więzadłowych w stawie kolanowym metodą LARS. Metoda ta bardzo szybko zdobywa popularność na całym Świecie oraz w Polsce, przede wszystkim w ośrodkach, w których leczy się sportowców. Średni czas powrotu do sportu po tego typu zabiegu wynosi 2 miesiące (a nie jak w przypadku tradycyjnej metody – około 6 miesięcy)! Gościem honorowym tego spotkania był twórca i propagator tej metody dr Jacque Philippe Laboreau. Przeprowadził on 3 zabiegi chirurgiczne, a wśród nich zabieg jednoczasowej rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego – ACL, więzadła krzyżowego tylnego – PCL oraz kompleksu tylno-bocznego – posterolateral complex – więzadła pobocznego bocznego i mięśnia podkolanowego. Spotkanie miało charakter międzynarodowy.
Druga część – teoretyczna zawierała w sobie wystąpienia uczestników. Swoje prezentacje mieli: dr Laboreau, dr Klaudiusz Kosowski ze Szpitala Med Polonia w Poznaniu, dr Marek Kulczyk ze Szpitala Św. Rodziny w Rudnej Małej. W tej części miałem również okazję (wraz z dr Arkadiuszem Bieleckim i moją koleżanką – fizjoterapeutką Agnieszką Ozimek) wygłosić prezentację dotyczącą naszych spostrzeżeń wynikających z pracy z pacjentem leczonym metodą LARS. Osobiście uważam, że wyjątkowo cenna była możliwość wymiany doświadczeń dotyczących powrotu do pełnej sprawności funkcjonalnej po zabiegu chirurgicznym metodą LARS. To, co jest najbardziej pocieszające to coraz większa świadomość i wiedza lekarzy na temat nowego, funkcjonalnego modelu usprawniania pacjentów. Już w najbliższych dniach opublikujemy na naszym blogu elementy naszego wystąpienia na w/w konferencji.

.

O autorze

dr Bartosz Rutowicz

W 2004 roku ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia, a w 2010 roku studia doktoranckie na AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie. W roku 2012 obroniłem pracę doktorską. Pierwsze lata mojej przygody zawodowej skupiały się na edukacji podyplomowej, praktykowaniu zawodu oraz pracy na kilku uczelniach. W roku 2006 rozpocząłem proces nostryfikacji dyplomu fizjoterapeuty w Nowym Jorku. W 2008 roku założyłem firmę Rehalab, w której do chwili obecnej przeszkoliłem ponad 3000 fizjoterapeutów oraz lekarzy pracujących w kilkunastu krajach Europy w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego oraz pooperacyjnego stawu kolanowego oraz obręczy barkowej. Wielkim zaszczytem dla mnie jest praca na stanowisku asystenta w Katedrze i Zakładzie Anatomii Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Napisz odpowiedź