ciekawostki

Dzieci uprawiające tylko jeden rodzaj sportu są bardziej narażone na urazy.

W oparciu o wystąpienie doktora Neeru Jayanthiego na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Medycznego Stowarzyszenia Medycyny Sportowej (American Medical Society for Sports Medicine) w Salt Lake City.

Obserwacje przeprowadzone na 154 dzieciach w wieku około 13 lat wskazują na zwiększone ryzyko urazów u dzieci specjalizuących się w uprawianiu tylko jednej dyscypliny sportowej. Dr Neeru Jayanthi lekarz z Loyola University Health zauważył, że „ u młodych sportowców u których zaczyna dominować intensywna specjalizacja związana z uprawianą dyscypliną sportową, istnieje większe ryzyko urazowości“. Według autora pracy „powinniśmy być szczególnie uważni jeżeli chodzi o specjalizację sportową przed i w trakcie okresu dojrzewania dzieci. Rodzice powinni rozważyć możliwość uczestniczenia dzieci w zajęciach dotyczących różnych dyscyplin sportowych“.

W grupie 154 badanych osób 85 stanowili kontuzjowani młodzi sportowcy (średnia wieku 13 lat). Pozostałą część grupy stanowiło 69 młodych sportowców nie mających kontuzji.

Naukowcy za pomocą 6-stopniowej skali sportowej specjalizacji przebadali wszystkie osoby. Zadaniem badanych było wypełnienie ankiety, ktora zawierała następujące elementy:

– trenuję ponad 75% czasu jedną dyscyplinę sportową,

– trenuję poprawiając swoje zdolności opuszczając czas z przyjaciółmi,

– unikam innych dyscyplin sportowych koncentrując się na jednej,

– uważam jedną dysycplinę sportową za ważniejszą niż inne,

– regularnie podróżuję,

– trenuję ponad 8 miesięcy w roku lub uczestniczę w zawodach ponad 6 miesięcy w roku.

Dla sportowców nie mających kontuzji średni wynik testu wyniósł 2.75, podczas gdy dla osób kontuzjowanych 3.49. Dodatkowo 60.4% kontuzjowanych dzieci specjalizowało się w jednym rodzaju sportu, podczas gdy ta specjalizacja dotyczyła 31.3% badanych nie mających urazu. Osoby bez kontuzji spoświęcały około 8.8 godzin tygodniowo na sport, podczas gdy kontuzjowani 11 godzin.

Według autora pracy są to dopiero wstępne doniesienia, które będą kontynuowane przez okres 3 lat, a badania będą powtarzane co 6 miesięcy. Dr Jayanthi uważa, że trzeba wyjątkowo uważnie monitorować dzieci uprawiające jedną dyscyplinę sportową przez ponad 11 godzin na tydzień oraz te uprawiające wiele dyscyplin sportowych przez ponad 20 godzin tygodniowo.

Jeżeli chodzi o rodzaje urazów u dzieci to najcześciej dotyczą one: urazów mięśniowych, dolegliwości bólowych z przodu kolana, urazów przeciążeniowych: zapalenia ścięgien mięśni stożka rotatorów w obrębie barku oraz choroby Osgood-Schlattera w okolicach stawu kolanowego. Rzadziej mogą występować także poważniejsze urazy: uszkodzenia chrząstki stawowej w kolanie oraz złamania kompresyjne w kręgosłupie.

Według autora pracy w dzisiejszych czasach specjalizacja dotyczy wielu dyscyplin sportowych, ale najczęściej ma miejsce w tenisie ziemnym, gimanstyce oraz tańcu.

Uważam, że jest to ciekawe doniesienie, które możemy wykorzytsać w naszej praktyce zarówno z pacjentami, jak i członkami naszych rodzin.

.

O autorze

dr Bartosz Rutowicz

W 2004 roku ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia, a w 2010 roku studia doktoranckie na AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie. W roku 2012 obroniłem pracę doktorską. Pierwsze lata mojej przygody zawodowej skupiały się na edukacji podyplomowej, praktykowaniu zawodu oraz pracy na kilku uczelniach. W roku 2006 rozpocząłem proces nostryfikacji dyplomu fizjoterapeuty w Nowym Jorku. W 2008 roku założyłem firmę Rehalab, w której do chwili obecnej przeszkoliłem ponad 3000 fizjoterapeutów oraz lekarzy pracujących w kilkunastu krajach Europy w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego oraz pooperacyjnego stawu kolanowego oraz obręczy barkowej. Wielkim zaszczytem dla mnie jest praca na stanowisku asystenta w Katedrze i Zakładzie Anatomii Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim.

1 komentarz

  1. Temat przeciw urazowości w sporcie, w USA jest interesujący, duzo zasobów przeznaczają na te kwestie, te badania nie zwracają uwagi na jedną istotną rzecz – co dzieci wyoknywały podczas treningów? bylyby to dłuższe badania, lecz bardziej miarodajne moim zdaniem.
    Zrzucenie winy na „wczesna specjalizacje” to brak rozwiazania problemu.
    Ponadto, pytanie – chcesz osiagnac sukces czy nie?
    Jesli chcesz jak pokazują badania Ericssona et.al to musisz poswiecic 10.000 tys godzin na rozwój, dzieci w akademiach pilkarskich a Anglii specjalizuja się w wieku lat 6 i przez 10 lat spedzaja na trening około 18h w tygodniu, przechodzą urazy to naturalne – urazy miesniowe, itp, lecz bez poważnych nie kontaktowych urazów.

Napisz odpowiedź