fizjoterapia

Mięśnie pośladkowe przyczyną bólów kolana?

Badania naukowe pokazują, że dolegliwości bólowe w obrębie stawu rzepkowo-udowego często związane są ze zmniejszoną siłą mięśni odwodzących oraz rotujących na zewnątrz staw biodrowy. Konsekwencją są zwiększone: przywiedzenie oraz rotacja wewnętrzna stawu biodrowego. Prowadzi to do zwiększania się kąta Q (szczególnie w trakcie aktywności fizycznych) i większej kompresji w stawie rzepkowo-udowym.

W badaniach wzięły udział dwie grupy pacjentów (kobiet). Jedna odczuwała dolegliwości bólowe w stawie rzepkowo-udowym, a druga była zupełnie bez objawów.

Badano poziom bólu oraz siłę mięśniową. Dokonano także analizy ruchu (za pomocą trójwymiarowego systemu do jego oceny): zmian kątowych w kolanie i biodrze oraz zmian kinematycznych w trakcie schodzenia z 20 cm stopnia. Wybrano ten test gdyż ten rodzaj aktywności najczęściej wywołuje dolegliwości w obrębie stawu rzepkowo-udowego.

Po analizie stwierdzono, że u osób z dolegliwościami bólowymi w kolanie występuje mniejsza siła mięśniowa. Nie wiadomo tylko czy jest to przyczyna czy skutek tego rodzaju zaburzenia.

Cóż, dolegliwości bólowe w obrębie rzepki cały czas pozostają „czarną dziurą” współczesnej ortopedii.

Na podstawie artykułu w Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy: Lori A. Bolgla i wsp.: „Hip Strength and Hip and Knee Kinematics During Stair Descent in Females With and Without Patellofemoral Pain Syndrome”..

O autorze

dr Bartosz Rutowicz

W 2004 roku ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia, a w 2010 roku studia doktoranckie na AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie. W roku 2012 obroniłem pracę doktorską. Pierwsze lata mojej przygody zawodowej skupiały się na edukacji podyplomowej, praktykowaniu zawodu oraz pracy na kilku uczelniach. W roku 2006 rozpocząłem proces nostryfikacji dyplomu fizjoterapeuty w Nowym Jorku. W 2008 roku założyłem firmę Rehalab, w której do chwili obecnej przeszkoliłem ponad 3000 fizjoterapeutów oraz lekarzy pracujących w kilkunastu krajach Europy w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego oraz pooperacyjnego stawu kolanowego oraz obręczy barkowej. Wielkim zaszczytem dla mnie jest praca na stanowisku asystenta w Katedrze i Zakładzie Anatomii Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Napisz odpowiedź