anatomiafizjoterapia

Powrót do uprawiania sportu po 2 miesiącach od rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego – ACL!

Poniżej mamy przyjemność podzielić się z Wami naszymi spostrzeżeniami po zakończonym procesie usprawniania pacjenta mającego zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego – ACL metodą LARS. W metodzie tej więzadło zastępowane jest syntetycznym (sztucznem) przeszczepem.

Bieg 1
Rafał 8 tygodni po zabiegu rekonstrukcji ACL metodą LARS

Nasz pacjent – Rafał jest 28-letnim piłkarzem nożnym. 23 lipca 2009 roku w Szpitalu im. Św. Rodziny w Rudnej Małej (koło Rzeszowa) przeszedł zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego – ACL. Zabieg został wykonany metodą LARS. Dodatkowo ingerencji chirurgicznej wymagała łąkotka przyśrodkowa, która została zszyta szwem MaxFire.

Zabieg przeprowadził dr Arkadiusz Bielecki. Razem z Agnieszką Ozimek – fizjoterapeutką z Leżajska (zdjęcie na końcu tekstu) miałem okazję i przyjemność usprawniać Pacjenta. Dodatkowym dla nas utrudnieniem był zabieg szycia łąkotki, który uniemożliwił nam pełne obciążanie stawu kolanowego już od pierwszych dni od zabiegu. Pacjent był usprawniany różnymi metodami fizjoterapeutycznymi, m. in. Medycyna Ortopedyczna wg Cyriaxa, PNF, Terapia Manualna (mobilizacje zwiększające zakres ruchu). Dodatkowo zrezygnowaliśmy z zabiegów fizykoterapeutycznych (ultradźwięki, laseroterapia, pole magnetyczne, jonoforeza itd.), w całości pracując z Pacjentem manualnie.

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć wykonanych w trakcie procesu usprawniania Pacjenta. U Rafała szybko zwiększał się zakres ruchu, np. po 3 tygodniach miał aktywny przeprost w stawie kolanowym i około 130 stopni zgięcia.

14.08.09 (1)

Od 5-tego tygodnia zaczął stopniowo obciążać staw (trening chodu), a po 7 tygodniach rozpoczął bieganie. Do treningu piłkarskiego wrócił po 9 tygodniach od rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego – ACL. W metodzie tradycyjnej okres ten wynosi około 5-7 miesięcy.

W oparciu o własne, fizjoterapeutyczne, spostrzeżenia uważamy, że metoda LARS powoduje mniejsze dolegliwości bólowe oraz stan zapalny (i jego konsekwencje). Dodatkowo brak ingerencji chirurgicznej w mięśnie (brak pobrania przeszczepu) umożliwia prowadzenie treningu funkcjonalnego już od pierwszych dni od zabiegu.

Aga

Agnieszka Ozimek

Zapraszam wszystkich do dyskusji na temat usprawniania pacjentów będących po zabiegach chirurgicznych według metody LARS..

O autorze

dr Bartosz Rutowicz

W 2004 roku ukończyłem studia magisterskie na kierunku Fizjoterapia, a w 2010 roku studia doktoranckie na AWF im. Bronisława Czecha w Krakowie. W roku 2012 obroniłem pracę doktorską. Pierwsze lata mojej przygody zawodowej skupiały się na edukacji podyplomowej, praktykowaniu zawodu oraz pracy na kilku uczelniach. W roku 2006 rozpocząłem proces nostryfikacji dyplomu fizjoterapeuty w Nowym Jorku. W 2008 roku założyłem firmę Rehalab, w której do chwili obecnej przeszkoliłem ponad 3000 fizjoterapeutów oraz lekarzy pracujących w kilkunastu krajach Europy w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego oraz pooperacyjnego stawu kolanowego oraz obręczy barkowej. Wielkim zaszczytem dla mnie jest praca na stanowisku asystenta w Katedrze i Zakładzie Anatomii Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Napisz odpowiedź