fizjoterapia

Rejestracja fizjoterapeuty w Wielkiej Brytanii (UK)

Pewnie nie jeden z Nas myślał o pracy w zawodzie w innym kraju. Nie da się ukryć, iż nadal najbardziej popularnym miejsce jest Wielka Brytania. Ponieważ sama przeszłam ten proces, postanowiłam podzielić się z Wami doświadczeniem związanym z rejestracją jako fizjoterapeuta.

W Wielkiej Brytanii rejestracja zawodu fizjoterapeuty zajmuje się Health and Care Professions Council do niedawna znany jako Health Profession Council (HPC).

AKTUALIZACJA (od Autorki, Luty 2015) Jeśli planujesz podjać pracę jako fizjoterapeuta Wielkiej Brytanii na krótki czas, możesz pracować oraz używać polskiego tytułu „fizjoterapeuta” pod warunkiem że złożysz odpowiednia deklarację w HCPC. Dalsze informacje na ten temant uzyskasz na stronie http://www.hcpc-uk.org/aboutregistration/temporary/. Musisz jednak pamietać iż w momencie zaoferowania Ci stałej pozycji wymagana bedzie pełna rejestracja w HCPC.

Po wejściu na ich stronę wejdźcie w zakładkę apply (złóż podanie), a następnie InternationalEEA mutual recognition rights

Tutaj znajdziecie podanie oraz instrukcję do poprawnego wypełnienia: instrukcja

Podanie składa się z 12 części, które należy wypełnić czarnym długopisem oraz drukowanymi literami.

Część 1: Należy zaznaczyć o jaką rejestrację się starasz.

Część 2: Ogólne informacje.

Część 3: Dowód rejestracji z lokalną instytucją — w Polsce to jeszcze nie obowiązuje, gdyż zawód fizjoterapeuty jeszcze nie jest uregulowany.

Część 4: Przynależność do organizacji fizjoterapeutycznej.

Część 6: Wykształcenie oraz szkolenia.

Część 7: Potwierdzenie pochodzenia z kraju EEA.

Część 8: Historia pracy.

Część 9: Referencje od pracodawcy, od kogoś z uczelni (pierwszą część wypełnia się samemu, a drugą wypełnia pracodawca/wykładowca).

Część 10: Opłata (cena z dnia 14 października 2013) wynosi £420

Część 11: Potwierdzenie zgodności z prawdą.

Część 12: Referencje osobowościowe: lista odpowiednich osób jest wypisana i pamiętaj, że nie może to być osoba spokrewniona z Tobą (tak jak w części 9).

Ponadto do podania należy załączyć 2 kopie różnych dowodów tożsamości, zmiany nazwiska, dyplomów oraz course information form, który musi być wypełniony przez uczelnię na oryginalnym druku HCPC.

Niektóre uczelnie wystawiają takie zestawienia automatycznie.

Course information form znajdziesz: tutaj

Ważne jest aby zgodność kopii z oryginałem została potwierdzona przez odpowiednią osobę (certified copy). Więcej informacji na temat certified copy znajdziesz: tutaj

Większość fizjoterapeutów w Wielkiej Brytanii składa podanie do HCPC po ukończeniu studiów licencjackich. Studia na poziomie magisterskimi niektórzy fizjoterapeuci podejmują po paru latach praktyki i najczęściej wybierają kierunek zbieżny z ich specjalizacją. To jest jednak zupełnie oddzielny temat.

Z własnego doświadczenie mogę zasugerować, abyście przygotowali sobie opis paru pacjentów, którym dokonaliście diagnozy, zaproponowali cele rehabilitacyjne i przeprowadzili terapię.

Trzy główne działy, jakie tutejsi studenci muszą zaliczyć to: neurologia, pulmonologia oraz przypadki kostno-mięśniowe (przychodnia). Choć nie jest wymagane w głównym podaniu, może pomóc przy rozpatrywaniu sprawy. Są również ludzie, którzy wolą to zostawić do procesu odwołania, z którym zawsze trzeba się liczyć. Zarówno ja, jak i zdecydowana większość moich znajomych musiała się odwoływać. Ale cóż, może to tylko zbieg okoliczności?

Proces aplikacyjny składa się z trzech etapów

1. Przyjęcie podania – wtedy tez zostaje pobrana opłata. HCPC wysyła Tobie wtedy list potwierdzający przyjęcie sprawy oraz nadaje numer referencyjny w formacie “AA123456”

2. Weryfikacja informacji (4 tygodnie), w którym to HCPC skontaktuje się z Twoja uczelnią, pracodawcą i wszelkimi referentami. W ten sposób HCPC jest w stanie sprawdzić zgodność informacji.

3. Analiza (kolejne 12 tygodni) dokonana przez dwie niezależne osoby, które porównują Twoje wykształcenie oraz praktyki z lokalnymi the Standards of Profficency — czyli najkrócej mówiąc z tym, co jest oczekiwane od studentów kończących studia w Wielkiej Brytanii.

Po tym okresie HCPC może:

1. Zaakceptować Twoje podanie, a tym samym nadać Ci numer,

2. Poprosić o bardziej szczegółowe informacje,

3. Zasugerować, abyś odbył dodatkowy okres adaptacyjny, tj. praktyki w Wielkiej Brytanii — niestety to będziecie musieli zorganizować tylko i wyłącznie na własną rękę.

Do chwili obecnej HCPC nie wymaga testu praktycznego, choć jeśli okres adaptacyjny jest zasugerowany musisz się liczyć z oceną ze strony przełożonego.

Po zaakceptowaniu podania roczna opłata na dzień 14 października 2013 wynosi £76, a rejestracja jest odnawiana co 2 lata. Na szczęście jest to tylko jeden dokument, który HCPC wysyła na adres wskazany przez Ciebie, w którym potwierdzasz, że (o ile) dalej pracujesz w zawodzie.

Ważne, żeby HCPC miał Twój aktualny adres, gdyż jeśli nie wypełnisz wskazanego dokumentu będziesz musiał się liczyć ze składaniem nowego podania. Nauczyłam się tego na własnej skórze, na szczęście jeśli odwołasz się w ciągu 30 dni od wygaśnięcia rejestracji to nie musisz ponosić kolejnych kosztów.

Najbliższy okres odnawiania rejestracji to 1 maja 2014.

Co dwa lata, w momencie odnowienia rejestracji, HCPC losowo wybiera małą grupę zarejestrowanych fizjoterapeutów, którzy muszą udowodnić, że w ostatnich dwóch latach podejmowali różne aktywności w celu utrzymania kompetencji I dalszego rozwoju.

W kwestii szukania zatrudnienia polecam oficjalną stronę National Health Service NHS.

Pracę można zacząć bez kwalifikacji na pozycji asystenta (physiotherapy assistant) lub technika (physiotherapy technician).

Przykładowe zarobki w NHS ważne od 1 kwietnia 2013 dostępne są: tutaj

Dla wyjaśnienia:

Band 2- pozycja asystenta

Band 3- pozycja technika

Band 4- pozycja technika lub associate practicioner

Band 5- pozycja juniora fizjoterapeuty

Band 6- pozycja seniora fizjoterapeuty

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Wam w procesie rejestracyjnym.

Powodzenia!

IH

fot. pinterest.com.

O autorze

Iwona Huczkowska

Fizjoterapeutka po krakowskiej AWF pracująca od wielu lat w zawodzie w Wielkiej Brytanii.

4 komentarzy

 1. Catalina Odpowiedz

  Czy mogłabyś dokładniej opisać poszczególne części podania? Np. Jakieś kruczki, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wypełniania poszczególnych części?
  Czy mogłabyś podać jak powinna zostać wyglądać przykładowa referencja (część 9)., jaką powinna mieć długość?
  W części 6 – jak opisałaś kursy/szkolenia/warsztaty, które odbyłaś? Czy opisałaś tylko ich tytuły i daty odbycia czy dodatkowo opisałaś co było ich przedmiotem np. poprzez charakterystykę modułów, przedstawienie głównych zagadnień.
  Czy mogłabyś napisać coś na temat części nr. 5 ? Brakuje jej w przytoczonym powyżej tekście?

  Część 12- czy wystarczy tylko podpis deklaracji osoby zaufania publicznego czy potrzebna jest „autorska” charakterystyka osoby?

  Pozdrawiam :)
  K.

  • admin Odpowiedz

   Witam sredecznie,

   Dziekuje za kontakt i przepraszam za tak wolna odpowiedz.
   Niestety nie jestem w stanie odpowiedziec na pierwsze pytanie iz jest ono zbyt szczegolowe i wymagalo by stworzenia gotowca. Moja wskazowka byloby zeby wypelnic wszystkie pola urzywajac czarnego dlugopisu i najlepiej duzymi
   literami. Przepraszam jesli jest to malo pomocne.

   Czesc 9: pierwsza czesc samemu wypelniasz: dane osobowe, pozycja wykonywna, adras pracodawcy. Durga czesc wypelniana przez pracodawe: dane osobowe, pozycja wykonywana, adres pracy
   Please use following seciton to tell us about the applicant
   Qualification: wyksztalcenie
   In what capacity is the applicant known to you
   She/he was my student/ employee/ volunteer- w zaleznosic od tego czy bylo sie studentem/ pracownikiem/ stazystal
   Jak dlugo znasz osobe?
   Okres zatrudnienia/ praktyki/ stazu
   Please describe the work setting: np hospital/ outpatients department/ private clinic. What specialist: neurology, MSK, respiratory ect….
   Type of assessment/ treatment: to naprawde zalezy od specjalizacji np: subjective and objective assessment of MSK system ect.. Jakie techniki terapeutycznie byly stoswane itp.

   Czesc 6: w wersji podstawowej HCPC wymaga tylko nazwe uczelni, tytul uzyskany, w jakim okresie ale rowniez sugeruja, iz mozna dolozyc dodatkowe informacje o kursie/ szkoleniu na odzielniej stornie. Prosze to dodac jako zalacznic/ appendix

   Czesc 5: Jest to deklaracja, w ktorej trzeba zaznaczyc krzyzykiem jesli to Was dotyczy
   1. Czy kiedykolwiek prowadzone bylo postepowanie przeciwko Tobie? (zaswiadczenie o niekaralnosci)
   2.Czy kiedykolwiek zostales ukarany dyscyplinarnie (w pracy)?
   3. Postepowanie cywilne (rozwodow nie trzeba zaznaczac)
   4. Czy posiadasz jakas niepelnosprawnosc, ktora dyskwalifkowala Cie od wykonywania zawody?
   5. Czy byles kiedykolwiek posaczany o znecanie/ wykorzystywanie itp

   Czes 12: wystarczy podpis.

   Pozdrawiam
   IH

 2. Edyta Odpowiedz

  Witam błagam o pomoc?Jeżeli w suplemencie ze studiów nie mam kredytow ECTS to course information form bedzie wystarczał ?

  • admin Odpowiedz

   Witam sredecznie,

   Dziekuje za kontakt. HCPC nie wymaga posiadania kredytow ECTS, wiec wydaje mi sie ze course information form bedzie wystarczajacy tylko sugeruje zeby dokladnie to opisac. Tzn nie tylko podac tytul ale rowniez co dany przedmiot obejmowal np.zajecia kliniczne i wyklady w zakresie….
   Z mojego zrozumienia wynika ze kredyty ECTS wymagane sa jesli chce sie kontynuowac edukacje w UK.

   Pozdrawiam
   IH

Napisz odpowiedź